неделя, 3 януари 2010 г.

Миролюбиви воини

Честита Нова Година на всички!
2010 обещава да е много интересна за любителите на залагания - освен ежегодното "меню" ни очакват и купа на Африка, зимна олимпиада и световно първенство по футбол.
Докато чакаме големите събития, искам да обърна внимание на една интересна тенденция в английското ръгби първенство - Guinness Premiership. Редовният сезон вече премина средата си. Досега са изиграни 70 мача, от които цели 9 са завършили наравно. Това прави близо 13% - грубо казано четири пъти повече от статистическото очакване. (Коефицентите за равен мач в ръгби юниън са гравитират около 34, което ще рече че е "нормално" наравно да завършват само около 3% от мачовете)
Абсолютен рекордьор по миролюбие са Воините от Устър (Worcester Warriors), които имат 4 равенства от 12 мача, включително феноменалните 3 от последните 4 мача.
Когато става дума за такава малка извадка, винаги има риск да се е получила статистическа аномалия - т.е. равенствата които се "полагат" за целия сезон да са се струпали в първата му половина и очакванията ни за продължаване на тенденцията да бъдат излъгани. Този риск няма как да бъде изключен, но в стила ръгби което се играе напоследък в Англия има особености, които ме карат да мисля, че става дума по-скоро за закономерност. Играта с крак е станала по-важна от всякога, топката се рита от ръка много често, което намаля острите ситуации и изравнява силите на отборите. Наказателните удари стават основно средство за отбелязване на точки за сметка на есетата, което пилее голяма част от игровото време и създава ритъм на играта, при който равенствата са по-лесни за постигане от обикновено.
Тези промени в характера на играта не са довели до сериозни промени в коефицентите - на равенство може да се залага на коефицент поне 26, в много случаи и повече. Ако приемем 26 за среден коефицент и залагаме на всеки мач до края на сезона, ще ни е достатъчно само 3 от оставащите 62 мача да завършат наравно за да сме на печалба. Ако пък тенденцията от първата част на сезона се запази, би трябвало да очакваме още 8 равенства, което би ни донесло близо 150 единици печалба (при залог от 1 единица на всеки мач). Разбира се, единицата залог не трябва да се много голяма, защото трябва да сме готови да загубим 62 единици.
Друга възможна стратегия на базата на тази статистика е да правим по-големи залози преди мача и да се опитваме да ги лейваме в последната четвърт на мача. Броят на мачовете от Guinness Premiership които завършват с 3, 5, 7 или 2 точки разлика (тоест до последно е необходимо 1 точково събитие за равен, или равният се изплъзва заради 1 точково събитие) е голям и това дава надежда за успех на подобна стратегия.

Ще ъпдейтвам прогреса на стратегията след всеки кръг в Премиършип.

1 коментар:

  1. Точно докато пишех горния пост се игра един мач от първенството, който ми подсказа каква стратегия да търся при залозите на живо.
    London Wasps 6-12 Newcastle Falcons - никакви есета, всички точки отбелязани от наказателни удари. Идеални условия за равен който този път не се получи, но имаше благоприятни условия за лейване на вече направен залог.
    Мисля да баквам всеки равен с 10 единици на максималния коефицент който успея да взема в Бетфеър като оставя лей 10 единици на коеф 10 и чакам да се мачнат в който и да е момент от срещата. Пазарите на ръгби на живо не се управляват, няма suspend, така че няма нужда дори да се следи резултата.
    В споменатия мач имаше търсене на коеф 8 след като резултата стана 6-9 12 минути преди края. Тоест излизаме на нула, въпреки че разликата от 6 точки накрая не е едно точково събитие.
    По тази система търсим печалба 160 единици от мач, тоест при 2 равни до края на сезона ще се надяваме в половината от останалите мачове да сме на нула за да излезем на чисто. При 3 равни почти сигурно ще сме на печалба, а при повече - на сериозна печалба.

    ОтговорИзтриване